top of page

Spotkanie odwołane. Materiały online.

|

Dom Parafialny

Praca nad sobą - grupa męska MM8S "Męstwo"

Bóg nieustannie kształtuje nasze serca i prowadzi nas do pełnej i prawdziwej dojrzałości, wolności i świętości. Ten, kto nie pracuje nad sobą ryzykuje nie tylko popadnięcie w niewolę grzechu i nieuporządkowanych przywiązań, ale także cierpieniem swoim i bliskich z powodu niedojrzałości.

Praca nad sobą - grupa męska MM8S "Męstwo"
Praca nad sobą - grupa męska MM8S "Męstwo"

Czas i lokalizacja

Spotkanie odwołane. Materiały online.

Dom Parafialny, Poznańska 66, 60-185 Skórzewo, Poland

O wydarzeniu

 VI. Konieczność pracy nad sobą

1. Bóg nieustannie kształtuje nasze serca i prowadzi nas do pełnej i prawdziwej dojrzałości, wolności i świętości. Ten, kto nie pracuje nad sobą ryzykuje nie tylko pogrążeniem się w niewolę grzechu i nieuporządkowanych przywiązań, ale również tym, że nawet będąc dorosłym człowiekiem on i jego bliscy będą cierpieć z powodu jego niedojrzałości.

 

2. Aby pracować nad sobą trzeba stosować w swoim życiu konkretne wskazania:

  • Bądź cierpliwy i nie poddawaj się.
  • Gdy upadniesz: powstań, wyciągnij dobre wnioski i ucz się nie błędach.
  • Miej świadomość, skąd biorą się twoje nawyki.
  • Unikaj okazji do grzechu.
  • Korzystaj ze spowiedzi oraz pomocy ludzi doświadczonych.
  • Nie czekaj, tylko od razu działaj.
  • Korzystaj ze wskazówek słowa Bożego.
  • Sięgaj po mądre książki.
  • Pamiętaj masz wsparcie - sakramenty święte i modlitwa!
  • Uwierz, że twoje starania mają sens.
  • Dbaj o siebie, o swoje zdrowie.
  • Gdy trzeba, bądź asertywny.
  • Staraj się pokonywać wadę po wadzie – nie wszystko od razu.
  • Czyń dobre postanowienia.
  • Ucz się przebaczania!

  

Sakrament pojednania

Sam Jezus ustanowił sakrament pojednania, kiedy ukazał się apostołom w dniu Zmartwychwstania i polecił im: „Przyjmijcie Ducha Świętego. Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone; którym zatrzymacie, są zatrzymane. Tylko Bóg może przebaczyć nam grzechy, które są dobrowolnym i świadomym odejściem od Boga. Konsekwencje grzechu to: śmierć, zerwanie przyjaźni z Bogiem, zerwanie więzi z Kościołem, osłabienie moralne, potępienie. Dzielimy je na śmiertelne i lekkie. Jednak Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi ku człowiekowi, aby go podnieść. Dzieje się to w sakramencie pokuty – to właśnie tam Jezus przebacza nam grzechy, jedna z Kościołem, daje pokój, radość i przywraca utraconą godność. Warunkami dobrej i ważnej spowiedzi są:

  • Rachunek sumienia - to modlitwa, w której stajemy przed Bogiem w prawdzie, by podziękować Mu za otrzymane dobro oraz przeprosić za popełnione zło. Powinien być gruntowny i szczery. Trzeba też dbać o swoje sumienie, gdyż może być szerokie lub wąskie.
  • Żal za grzechy - to ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości. Może mieć w sobie coś z emocji (ból, smutek), ale przede wszystkim jest aktem religijnym, aktem woli: jest aktywnie przyjmowaną postawą, a nie bierną reakcją, odczuciem. Są dwa rodzaje: doskonały – kiedy motywacją żalu jest miłość do Boga, którego naszymi grzechami Go obraziliśmy; mniej doskonały – kiedy motywacją jest lęk przed karą za grzechy. Żal ten jest wystarczający do odpuszczenia grzechów w sakramencie pokuty.
  • Mocne postanowienie poprawy - to akt wiary, że współpracując z Bożą łaską będziemy wytrwale walczyć i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie popełnić żadnego grzechu, zwłaszcza ciężkiego. Powinno być:

- konkretne - koncentrujące się na jednym wybranym grzechu

- realne            - czyli możliwe do zrealizowania

- pokorne - ze świadomością, że bez Boga nie zwyciężymy

  • Szczera spowiedź – to wyznanie spowiednikowi, reprezentującego Jezusa i Kościół, wszystkich grzechów - zwłaszcza śmiertelnych – z podaniem ich liczby, rodzaju i ważnych okoliczności. Cechy spowiedzi: klarowna (przejrzysta), konkretna, krótka, kompletna (pełna).
  • Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu – zakłada przyjęcie i wypełnienie pokuty nadanej przez spowiednika; to konieczna część sakramentu pokuty, którego celem jest wynagrodzenie Bogu, okazanie Mu swojej miłości oraz oczyszczenie i uleczenie ran zadanych przez grzech sobie i swoim bliskim.

IX. Zagrożenia duchowe

1. Głównym sprawcą zła jest zły duch – byt duchowy, obdarzony rozumem, stworzony przez Boga jako dobry, który odrzucił Boży plan raz na zawsze. Może wpływać na ludzi poprzez kuszenie, zwodzenie, kłamanie, dręczenie, zniewalanie. Symbole i imiona: szatan (gr. przeciwnik, nieprzyjaciel), diabeł (gr. oskarżyciel), Lucyfer (gr. „niosący światło”), ojciec kłamstwa, kusiciel, zabójca, wąż, smok.

2. Zły duch nieustannie atakuje człowieka. Człowiek jednak jest bezpieczny gdy się modli, żyje w stanie łaski uświęcającej, korzysta z sakramentów, czyta słowo Boże, jest czujny i przeciwstawia się podstępom złego ducha.

3. Papierosy i narkotyki to używki, których używanie godzi w V przykazanie. Picie alkoholu powinno być zawsze z umiarem, w zależności od wieku, stanu zdrowia i innych okoliczności. Praktykowanie magii, wróżbiarstwa, wywoływanie duchów, korzystanie z religii wschodu czy sekt jest bardzo niebezpieczne, gdyż praktyki są sprzeczne z wiarą w jednego Boga i są formą bałwochwalstwa.

4. Jezus przyszedł, aby pokonać diabła i dać człowiekowi wolność. Bóg daje siłę, aby przeciwstawić się diabłu i jego kuszeniu oraz wyzwolić się z różnych zniewoleń.

  Zaproszenie do domu:

  • Zawalcz i wymagaj od siebie nawet gdy inni nie wymagają. Zobacz jak dotychczasz szykujesz się do Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej - Bierzmowania. Odwagi!

Więcej informacji:

Udostępnij to wydarzenie

Event Info: Events
bottom of page