Bierzmowanie 2020
wt., 30 cze
|Dom Boży
Bierzmowanie to sakrament, w którym otrzymujemy Ducha Świętego i stajemy się w pełni odpowiedzialnymi członkami Kościoła. Bierzmowania udziela biskup poprzez nałożenie rąk i namaszczenie olejem krzyżma, połączone ze słowami: „N., przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.
Czas i lokalizacja
30 cze 2020, 18:30
Dom Boży, Skórzewska, Skórzewo, Poland
O wydarzeniu
Sakrament Bierzmowania zostanie udzielony w naszej parafii 26 marca podczas Mszy Św. o godz. 18:30 przez J.E. Ks. Biskupa Szymona Stułkowskiego.
Nazwa sakramentu pochodzi od łacińskiego słowa confirmatio, które oznacza potwierdzenie. Etymologia polskiego słowa pochodzi od staropolskiego słowa bierzmo, które oznacza belkę podtrzymującą strop domu. Sakrament bierzmowania jest więc sakramentem umacniającym i podtrzymującym życie w wierze.
W obrzędzie bierzmowania najważniejszym znakiem jest namaszczenie krzyżmem, które jest pieczęcią Ducha Świętego. Chrześcijanin przyjmujący ten sakrament decyduje się na całkowitą przynależność do Chrystusa i oddanie się na Jego służbę. To znamię Ducha jest także znakiem obietnicy Bożej opieki.
Skutkiem sakramentu jest specjalne wylanie Ducha Świętego. Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej. Ściślej jednoczy z Chrystusem, pomnaża dary Ducha Świętego, umacnia więź z Kościołem oraz udziela specjalnej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem. Znamię tego sakramentu, podobnie jak chrztu, jest niezacieralne.
Dary Ducha Świętego:
• Dar mądrości – aby umiejętnie rozróżniać dobro od zła i dążyć do zjednoczenia z Chrystusem
• Dar rozumu – aby właściwie pojmować prawdy wiary
• Dar rady – aby podejmować właściwe wybory
• Dar męstwa – aby bronić wartości i przeciwstawiać się pokusom
• Dar umiejętności – aby w odpowiedni sposób służyć Bogu i Kościołowi
• Dar pobożności – aby doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi
• Dar bojaźni Bożej – aby stawiać Boga na pierwszym miejscu
Zaproszenie do domu:
- Pomyśl o zobowiązaniach wynikających z tego sakramentu:
- budowanie wspólnoty chrześcijańskiej przez umacnianie wewnętrznych (nadprzyrodzonych) i zewnętrznych więzi z Kościołem.
- dawanie świadectwa Chrystusowi przez odważne wyznawanie, głoszenie i obronę wiary oraz osobiste zaangażowanie apostolskie.
- odpowiedzialność za Kościół przez dojrzałe współdziałanie z duchownymi w realizowaniu powołania Kościoła, jakim jest doprowadzenie ludzi do zbawienia.
Więcej informacji:
- Męska formacja wiary - https://odwazni.pl/
- Formacja kobiecego serca - https://ubogacona.pl/